НБУ про стан ринку житла: ціни зростають, після війни можливий дефіцит

Ринок нерухомості

В Україні зростають ціни на житлову нерухомість, хоча попит на неї все ще низький, повідомив Національний банк у свіжому звіті про фінансову стабільність.

Кількість угод на ринку значно менша, ніж була до повномасштабної війни. Втім, у першому кварталі 2024 року нотаріуси посвідчили на третину більше угод купівлі житла, ніж у першому кварталі 2023-го.

Рушієм попиту залишається прагнення придбати готове житло для власних потреб, переважно на вторинному ринку.

Попит на первинці залишається пригніченим: людей відлякують тривалість будівництва, високі ризики недобудови та війна. У зв’язку з цим девелопери не поспішають починати нові проєкти, й у тривалій перспективі нинішня пауза в спорудженні житла може призвести до браку пропозиції нового житла.

НБУ вказує, що на вторинному ринку ціни на житло зростають слідом за обмінним курсом. Угоди на ринку все ще укладають зі знижкою від заявлених в оголошеннях цін, але ці знижки зменшуються.

 

Заявлені ціни на первинному ринку нерухомості також зростають. З початку року найпомітніше подорожчало житло в Ужгороді – на 15% та у Львівській області – на 14%, тоді як у Києві – на 2%.

«Подальше підвищення цін на первинному ринку робить вартість квадратного метра житла співмірною, а подекуди й вищою за вартість житла на вторинному ринку. З урахуванням ризиків недобудови та вартості ремонту суттєва цінова перевага – на боці вторинного житла», – вказує НБУ.

Оренда житла теж подорожчала. Нині середня вартість квартири в Києві еквівалентна десяти рокам її оренди, що відповідає довгостроковому середньому рівню і свідчить про стабілізацію ринку оренди.

На ринку іпотечного кредитування безальтернативно домінує державна пільгова програма «єОселя», з якою власні продукти банків не в змозі конкурувати.


Цікаво про будівництво:
 Тенденції розвитку сонячної енергетики в Україні


Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *