Чому постійне почуття сорому шкодить продуктивності, як його позбутися і чому воно може виникнути не внаслідок ваших помилок, а через маніпуляції навколишніх

Сором — найкорисніша і найжалісніша з емоцій. Всі ми на роботі можемо зіткнутися з ситуаціями, коли доведеться його випробувати: наприклад, припустимося помилки або отримаємо наганяй від начальника, або навіть дізнаємося про звільнення. Одні люди легко з цим справляються, інших сором може довести до відчуття власної неповноцінності, інформує Ukr.Media.

Психологи вважають, що сором — ще болючіше переживання, ніж почуття провини. Вина — це жаль про досконалу дію, тоді як сором змушує нас відчувати негативні емоції стосовно самих себе як особистості. І це почуття може перетворитися на хронічне, особливо у тих, від кого у дитинстві вимагали бути ідеальним та бездоганним.

Безумовно, сором, як і вина, не є цілком негативною емоцією: вони можуть спонукати нас працювати над собою. Однак постійне почуття сорому, думка, що люди навколо весь час вас засуджують, що ви не справляєтеся, що ви гірші за інших, може бути по-справжньому принизливим, перетворюючи життя на жах.

Людина, яка відчуває сором на постійній основі, часто хоче сховатися, ізолюватися від інших людей, а це може призвести до цілого набору емоційних проблем, таких як соціальна тривожність, почуття самотності, зниження здатності знаходити рішення, депресія.

Один із колег на планерці назвав вашу пропозицію маячною — і тепер ви ніколи не озвучуєте своїх ідей колегам і начальству, позбавляючи себе безлічі можливостей.

Як позбутися відчуття сорому? Психологія пропонує кілька інструментів самодопомоги, які можуть використовувати ті, хто потрапив у нескінченну спіраль відчуття сорому.

Крок 1: Визначте, коли ви відчуваєте здоровий сором, а коли нездоровий

Важливо розуміти, коли почуття сорому є продуктивним. Наприклад, якщо вам властиві спалахи гніву, ви можете працювати над тим, щоб не підвищувати голос на підлеглих під час робочих зустрічей, але навряд чи вам вдасться повністю змінити свій тип особистості. Замість того, щоб дорікати собі, використовуйте почуття сорому, щоб змінити свої дії, задуматися над тим, якою людиною, босом, колегою, співробітником ви хочете бути.

Згадайте, що людям властиво помилятися, інші теж помиляються. Визначте, який саме вид сорому ви відчуваєте: виправданий (за конкретні дії, вчинені щойно чи нещодавно) або невиправданий, хронічний сором (за дії, які ви здійснили давно, в яких покаялися, за які вибачилися, яких позбулися).

Крок 2: Слідкуйте, за що ви відчуваєте сором

Як не дивно, багатьом людям складно визначити, що конкретно викликає у них сором, який давно перетворився на хронічне почуття, яке вони відчувають з приводу і без, перетворюючись на "соромофобів".

Багатьом допомагає складання списку тригерів, які змушують соромитися, наприклад, відсутність просування по службі (підвищили іншого, не мене) чи жорстка критика на спільній нараді. Спробуйте оцінити силу сорому відповідно до того чи іншого тригера за шкалою від 0 до 5. Подумайте також, чи почуття сорому є виправданим.

Як тільки людина починає розуміти, які зовнішні чинники викликають ці переживання, вона може почати шукати вирішення проблеми. Підключаючи до роботи раціональну частину своєї особистості, ви уникаєте переживань і починаєте мислити і діяти обдумано. Зрештою, критика за конкретну робочу ситуацію зовсім не робить із вас поганого професіонала чи людину.

Крок 3: Оточіть себе лояльними людьми і просто будьте добрішими до себе

Сором насамперед пов'язаний із тривалим відчуттям самотності та почуттям "я недостатньо гарний". Якщо розумієте, що він з'являється після спілкування з навколишніми, які виносять судження про вас, можете почати загалом уникати спілкування з людьми. У цьому випадку намагайтеся проводити час з тими, хто виявляє до вас більше емпатії, поки вчитеся добріше ставитися до себе. Пам'ятайте, що сором — марна емоція: самоїдство не принесе вам користі, лише саморуйнування. Не забувайте, що всі ми робимо помилки: головне — зробити з них висновки та прощати себе.

Крок 4: Нехай власні цілі будуть вашим пріоритетом

Почуття сорому швидше з'являється, коли ми думаємо про те, якими нас бачать інші, ніж коли міркуємо, чого хочемо самі.

Наприклад:

  • Ви переживаєте, тому що хочете справити враження розумної людини замість того, щоб попросити співрозмовника роз'яснити те, що в його словах залишилося для вас незрозумілим, і дізнатися нове;
  • У відносинах з колегами ви намагаєтеся створити образ людини з легким характером, замість того, щоб побудувати ці відносини так, щоб вони були вам зручні;
  • Ви йдете за натовпом, замість того, щоб заявити про власні цінності та пріоритети.

Ми не можемо контролювати, що думають про нас інші, але ми можемо захищати свої цінності та ставити перед собою цілі. Якщо вас нещодавно звільнили, не уникайте свого оточення, не йдіть у себе. Спілкуйтеся з друзями та близькими — це вас підбадьорить. І не соромтеся просити допомоги, якщо вона вам потрібна.

Крок 5: Робіть протилежне тому, що диктує вам сором

Пам'ятаєте список тригерів сорому з пункту №2? Якщо ваш сором потрапляє в категорію необґрунтованого, уявіть, як би ви поводилися в цій ситуації, якби не відчували сором. Наприклад, якщо після негативного відгуку на вашу роботу ви хочете пропустити обід з колегами, змусьте себе на нього піти, не занурюйтеся в безодню самоїдства, не прокручуйте раз-по-раз неприємні обставини.

Якщо ви, наприклад, соромитеся і боїтеся виступати на публіці, усвідомте це. Так ви зможете виступити на щотижневій нараді в компанії, хоча б із короткою промовою на кілька хвилин або з невеликим зауваженням. Якщо, проаналізувавши свої тригери, ви зрозумієте, що вам важливо вміти виступати публічно, подумайте у тому, як можна розвинути у собі цю здатність. У той час як почуття сорому змушує людей замикатися в собі та відчувати неприємні емоції, конкретні дії щодо його подолання, посилення контакту з іншими людьми допоможуть підняти настрій та відчути зв'язок з навколишніми.

І насамкінець: пам'ятайте, що якщо хтось у вашому оточенні провокує у вас почуття сорому, — швидше за все, йдеться про маніпуляцію. Хронічний сором — неприродний стан, і якщо ви з ним зіткнулися, не соромтеся щось робити, щоб його позбутися, або зверніться за професійною допомогою.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *