Шокуючий прогноз датського інвестиційного банку на 2023 рік

У "шокуючих прогнозах" Saxo Bank щороку попереджає про потенційно можливі масштабні наслідки недооцінених подій. Деякі з прогнозів, які аналітики зробили на 2022 рік, частково збулися. Наприклад, вони передбачили високу інфляцію в Америці, відмову урядів і корпорацій від ESG-порядку і конституційну кризу в США, яка не збулася повністю, але частково реалізувалася у вигляді "розділеного" Конгресу, інформує Ukr.Media.

На думку експертів Saxo, часи, коли низькі процентні ставки живили мрії про гармонійний світ, побудований на рівності, незалежних центробанках і поновлюваних джерелах енергії, пройшли. Світова економіка перейде в режим "військової економіки", а суверенні економічні вигоди виявляться важливішими за глобалізацію.

Мільярдери об'єднаються для енергетичного проєкту на трильйон доларів

У 2023 році власники великих технологічних компаній та інші мільярдери об'єднаються для створення консорціуму під кодовою назвою Third Stone, який повинен буде залучити понад $1 трлн для науково-дослідного проєкту в галузі енергетики. Експерти Saxo Bank підкреслюють, що це буде найбільший науково-дослідний проєкт з часів "Манхеттенського проєкту", в рамках якого була створена перша в США атомна бомба.

Попит на електроенергію ось-ось різко злетить, прогнозують експерти Saxo Bank, пов'язуючи це не тільки зі зростаючою популярністю електромобілів, але і триваючою цифровізацією економіки і зростанням обсягів даних. У найближчі десятиліття необхідні для цифрової економіки дата-центри можуть почати споживати близько 20% світової енергії. При цьому потенціал зростання енергетики виглядає обмеженим: викопне паливо неекологічно, альтернативні джерела енергії ненадійні.

Компанії, які будуть співпрацювати з Third Stone і виявляться здатні допомогти в реалізації його концепції, різко зростуть в ціні на тлі слабкого інвестиційного клімату.

Президент Франції Емманюель Макрон піде у відставку

Аналітики Saxo Bank вважають, що Емманюель Макрон несподівано прийме рішення піти у відставку на початку 2023 року, щоб здійснити свою давню мрію — заснувати освітній стартап. При цьому він буде сподіватися, що його прихильники і мовчазна більшість попросять його повернутися, коли Франція зіткнеться з політичними потрясіннями через політику лідера ультраправої партії "Національне об'єднання" Марін Ле Пен.

На початку свого другого терміну у травні 2022 року Макрон планував реформи у внутрішній політиці, однак після виборів до законодавчих органів у червні 2022 року його партія та союзники втратили абсолютну більшість у парламенті, що змусило президента піти на компроміси під тиском сильної опозиції — її утворює коаліція лівих сил "новий народний екологічний та соціальний союз" (NUPES) та ультраправе "Національне об'єднання".

Нові потрясіння посилять волатильність курсу євро, але в кінцевому підсумку відчуття кризи посприяє формуванню більш широкої антипопулістської коаліції під новим керівництвом — в результаті прибутковість суверенних облігацій Франції OATs (obligations assimilables du Trésor) зблизиться з прибутковістю десятирічних державних облігацій Німеччини.

Золото подорожчає до $3 тис. за унцію, оскільки інфляція виявиться тривалою

У 2023 році спотова ціна золота злетить вище $3 тис. за унцію, а індекс VanEck Junior Gold Miners, що відстежує кошик акцій золотодобувних компаній, зросте в чотири рази, коли ринок переконається, що інфляція — це не короткочасне явище. Саме помилкове очікування того, що інфляція виявиться скороминущою, стримувало в 2022 році ралі в котируваннях металу навіть на тлі рекордної за останні 40 років інфляції в США.

Центральні банки та ринки очікували, що інфляція повернеться до цільового рівня лише через пару років. Інвестори на тлі сильного долара могли отримати більше 4% прибутковості за 5-річними казначейськими облігаціями США. Однак, як пише Saxo, політика ФРС призведе до нових проблем на ринку держоблігацій — їх, так чи інакше, доведеться стримувати кількісним пом'якшенням, що послабить долар. Паралельно з цим навесні в Китаї очікується пом'якшення політики нульової терпимості щодо COVID-19. В результаті зростання попиту на сировинні товари злетить і інфляція, особливо в умовах все більш слабкої валюти США.

Вартість золото проб'є рівень $2075 за унцію і кинеться щонайменше до $3 тис. у 2023 році.

Євросоюз сформує власні збройні сили

У 2023 році країни-члени ЄС ухвалять рішення про створення до 2028 року Збройних сил ЄС, які фінансуватимуться за рахунок €10 трлн, розподілених на 20 років. Вони оцінюють бойові дії в Україні як найбільший військовий конфлікт у Європі з 1945 року. У зв'язку з цим питання оборони знову стали пріоритетними для ЄС.

У 2023 році стане ясно, що Європі необхідно привести в порядок збройні сили, оскільки вона стикається з ризиком того, що США можуть повністю відмовитися від своїх колишніх зобов'язань перед Європою після перемир'я між Росією і Україною. Зокрема, проміжні вибори до Конгресу США у 2022 році збільшили в ньому частку правих популістів-республіканців. При цьому колишній президент США Дональд Трамп, ймовірно, оголосить про висунення своєї кандидатури на пост президента в 2024 році.

Для фінансування нових збройних сил ЄС будуть випущені облігації ЄС, які будуть фінансуватися на основі ключового ВВП кожного члена Союзу. Це простимулює сильне відновлення Євро завдяки величезному інвестиційному підйому. Провідні європейські оборонні компанії випередять більш широкий європейський ринок на 25%, з'являться нові європейські оборонні ETF, які будуть користуватися великим попитом у інвесторів.

Одна з країн заборонить виробництво м'яса до 2030 року

У 2023 році принаймні одна з країн, яка прагне визначити своє лідерство в перегонах за найбільш агресивну кліматичну політику, запровадить високі податки на м'ясо, починаючи з 2025 року, і повідомить про повну заборону виробництва м'яса тварин до 2030 року. Альтернативою стане штучне м'ясо рослинного походження і технології лабораторного вирощування м'яса з меншими викидами.

Країни, які найімовірніше розглядають продовольчий аспект зміни клімату, — це ті країни, які мають юридично обов'язкові цілі щодо досягнення нульових викидів. Швеція пообіцяла досягти вуглецевої нейтральності до 2045 року, тоді як інші країни, такі як Великобританія, Франція та Данія, націлені на 2050 рік.

Акції традиційних ESG-компаній, таких як американська корпорація харчової промисловості Tyson Foods, будуть різко дешевшати, поки ті не почнуть інвестувати в м'ясо, вироблене в лабораторії або вирощене способом, що не завдає шкоди навколишньому середовищу.

Великобританія проведе референдум щодо скасування Brexit

У 2023 році через дії прем'єр-міністра Великобританії Ріші Сунака і глави Мінфіну Джеремі Ханта популярність консерваторів впаде до нечувано низького рівня, а їх жорстка фіскальна політика ввергне Великобританію в нищівну рецесію, призведе до зростання безробіття і бюджетного дефіциту через падіння податкових надходжень.

На тлі економічного краху опитування покажуть, що громадяни сумніваються в доцільності Brexit. Спочатку переважна більшість молодого покоління виступала проти виходу з ЄС: понад 80% молодих людей у віці від 18 до 24 років проголосували за те, щоб країна залишалася в ЄС, тоді як майже дві третини людей у віці 65 років і старше проголосували за вихід. Багато з останніх вже пішли з життя.

Сунак оголосить позачергові вибори і піде у відставку. Лідер британських лейбористів Кейр Стармер підтримає проведення другого референдуму з питання Brexit для возз'єднання з ЄС. У третьому кварталі до влади прийде лейбористський уряд, який пообіцяє провести референдум по UnBrexit 1 листопада 2023 року. Переможуть прихильники возз'єднання з Євросоюзом.

Після слабкої динаміки на початку 2022 року фунт стерлінгів відновиться на 10% по відношенню до євро і на 15% по відношенню до швейцарського франка завдяки очікуваному стимулюванню сектора фінансових послуг.

Посилення повсюдного контролю над цінами

У 2023 році на тлі ситуації в Україні і зростаючої інфляції уряди різних країн будуть розширювати контроль за ціноутворенням, оскільки політики вважатимуть за необхідне більш активне втручання, щоб інфляція не дестабілізувала економіку і суспільство.

У 2022 році вже спостерігалися ранні та безсистемні ініціативи з управління інфляцією та цінами. Вони включали податки на надприбутки енергетичних компаній і спробу обмежити російські ціни на енергоносії з 5 грудня, щоб позбавити Росію доходів і знизити експортні ціни на сиру нафту, яка, швидше за все, не призведе ні до чого, вважають в Saxo Bank. У новому році очікується розширення контролю над цінами і навіть заробітною платою.

Однак контроль над цінами без вирішення основної проблеми не тільки призведе до зростання інфляції, але й ризикує знизити рівень життя через відсутність стимулів до виробництва, нераціонального розподілу ресурсів та інвестицій. "Тільки ринкові ціни можуть забезпечити підвищення продуктивності та ефективності за рахунок інвестицій. Схоже, що в 2023 році і в наступні роки нам доведеться заново засвоїти цей урок", — попереджає Saxo Bank.

ОПЕК+, Китай і Індія вийдуть з МВФ і будуть використовувати в торгівлі нову резервну валюту

Більше третини операцій у міжнародній торгівлі проводяться в доларах, 60% світових валютних резервів — це також долари США. Безпрецедентні санкції проти Росії викликали шок у країн, які не є військовими союзниками США. Ці держави стали задаватися питанням, чи можуть їх активи в доларах США, Євро, Ієнах і Фунтах стерлінгів відразу потрапити під заморозку з боку американської влади і їх союзників. Новою резервною валютою, ймовірно, міг би стати Юань, проте сам Китай не прагне послаблювати валютний контроль, а багато інших країн насторожено дивляться на зростання сили і впливу КНР.

Швидше за все, відповідним рішенням для Китаю і його численних торгових партнерів стане використання нової резервної валюти, яка не відносилася б до будь-якої окремо взятої країни. На конференції в Астані лідери країн ОПЕК+, материкового Китаю, Гонконгу, Індії, Бразилії, Пакистану, південноазіатських держав і десятків країн-членів Африканського союзу зберуться, щоб створити нову резервну валюту. Вона носитиме назву Банкор (тікер KEY), оскільки була натхненна ідеями англійського економіста Джона Кейнсі про міжнародну валютну систему без домінування будь-якої країни. Банкор буде зберігатися тільки в центральних банках країн-учасниць цього союзу і використовуватися для розрахунків в міжнародних угодах і як резервний актив. KEY буде прив'язаний до кошика з торгових сировинних товарів, найбільшу вагу в якій матиме сира нафта. Всі країни члени цього валютного союзу вийдуть з МВФ. Саудівська Аравія і Гонконг відмовляться від прив'язки своїх національних валют до долара США.

Центральні банки країн, які не приєдналися до союзу, значно скоротять свої доларові резерви. Прибутковість казначейських облігацій США різко збільшиться, а Долар впаде на 25% по відношенню до кошика валют країн, які перейшли на використання Банкора.

Курс японської валюти злетить до 200 Ієн за долар

Японія все ще дотримується надзвичайно м'якої грошово-кредитної політики і зберігає негативні ставки. Однак в 2023 році тиск на японську фінансову систему і ієну буде посилюватися у зв'язку з глобальною кризою ліквідності, викликаною посиленням ДКП в США і зростанням прибутковості казначейських облігацій. Спочатку Японія буде справлятися з ситуацією за допомогою валютних інтервенцій, однак після того, як валютні резерви країни скоротяться більш ніж удвічі, буде прийнято рішення про відмову від цього заходу підтримки.

Тим часом долар подорожчає спочатку до 160, потім до 170 ієн, а потім і до 180 ієн за долар. Після цього уряд і банк Японії все ж приймуть заходи. Так, японський регулятор підніме ставку з негативних значень до 1% річних, прибутковість 10-річних держоблігацій зросте до 2%. Курсом національної валюти дозволять вирости до 200 ієн за долар. На тлі змін реальний ВВП Японії впаде на 8% через зниження купівельної спроможності, хоча номінальний ВВП збільшиться на 5% через інфляцію і зростання вартості життя. Проте, перезавантаження поверне країну на стабільний шлях розвитку. До кінця року ієна може дещо зміцнитися щодо долара.

Заборона "податкових гаваней" знищить сектор прямих і венчурних інвестицій

Після публікації "Панамського архіву" ЄС в 2016 вніс до чорного списку країни і юрисдикції, які сприяють агресивному ухиленню від податків. Проте до списку не потрапили найбільші "податкові гавані", в результаті чого глобальна екосистема податкових притулків як і раніше процвітає. При цьому їй користуються не тільки люди з дуже високими доходами, а цілі галузі — наприклад, індустрія венчурних і прямих інвестицій.

У 2023 році витрати на оборону, решоринг та інвестиції в енергетичний перехід зростатимуть, уряди шукатимуть усі доступні джерела податків. Увага буде звернена на податкові гавані, через які інші країни щорічно недоотримують $500-600 млрд корпоративних податків. В результаті в наступному році Організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), в яку входять 38 найбільш економічно розвинених країн, займе більш агресивну позицію по відношенню до податкових притулків і заборонить найбільші з них (в тому числі Кайманові острови, Бермуди і Багами). Цей захід означатиме, що капітал з таких юрисдикцій не можна буде використовувати для корпоративних поглинань в країнах ОЕСР.

У США також зміниться податкове регулювання, що разом із забороною ЄС на податкові гавані вдарить по індустрії венчурних і прямих інвестицій. В результаті вартість публічних компаній з цієї галузі в 2023 році впаде на 50%.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *