Підприємці в Україні зможуть не повертати кредит, якщо візьмуть на роботу жителів з АТО

У Міністерстві соціальної політики України розробили законопроект про надання малозабезпеченим фінансової допомоги для відкриття власного бізнесу. Документ ґрунтується на вже запущеному в декількох областях пілотному проекті Мінсоцу «Рука допомоги». Проект доопрацюють і незабаром внесуть на голосування у Верховну Раду, інформує UkrMedia.

Програму «Рука допомоги» розробили при консультаційній підтримці Світового банку, її запустили понад рік тому у Полтавській, Львівській і Харківській областях, а також окремих територіальних громадах Житомирської, Донецької та Чернігівської областей. Цей проект передбачає не лише допомогу в працевлаштуванні, але і на сприяння в організації власної справи для членів малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб

Станом на початок грудня, у пілотному проекті встигли захистити свої бізнес-плани трохи більше 240 осіб, 213 з них вже отримали фінансову допомогу від держави, ще 30 проектів очікують гроші найближчим часом. Тепер же, після успішного пілоту, таку ж програму запустять по всій країні.

Скільки і кому дадуть грошей

Як розповіли у Мінсоцполітиці, новий документ не передбачає надання живих грошей. Від практики безповоротної фінансової допомоги підприємцям у відомстві відходять. Після того, як малозабезпечений початківець бізнесмен надасть на суд чиновникам свій бізнес-план, і його схвалять, міністерство само закупить необхідне обладнання і матеріали, і буде всіляко сприяти в період становлення».

По суті, нова програма працюватиме за принципом бізнес-інкубаторів в інших країнах. Перевіряти підприємця раз у квартал і, за необхідності, надавати консультаційну допомогу і сприяти в отриманні необхідних довідок і документів.

Враховуючи досвід пілоту «Руки допомоги», на затвердження проекту буде потрібно до декількох тижнів. В комісію увійдуть губернатори областей або їх заступники, громадські діячі, представники центрів зайнятості та органів соцзахисту. Після схвалення, заявка відправляється на затвердження в Держказначейство, яке і перераховує центрам зайнятості необхідні кошти.

Зараз на одного підприємця розраховано не більше 70 тис. грн. При цьому, на цю суму може розраховувати кожен член незаможної сім'ї (наприклад, по 70 тис. грн можуть отримати батько, мати і син). Чи зміниться якось ця сума, буде видно з фінальної версії законопроекту.

В середньому одна заявка отримувала трохи більше 56 тис. грн. На гроші можуть розраховувати і вже працюючі підприємства, які, приміром, вирішили розширитися. За словами кураторів проекту, були навіть випадки, коли бажання скористатися держдопомогою спонукало підприємців легалізуватися і вийти з тіні. Допомогу видають максимум на три роки. При цьому сума кредиту зменшується на суму сплачених підприємцем податків.

«Під час пілотного проекту не відмовляли нікому. Але це не означає, що всі просили саме 70 тис. грн. Комусь вистачало 35-40 тис. грн. Найчастіше учасники вибирають бізнес в сфері надання послуг населенню. Будівельники, ремонтники, ріелтори, власники салонів краси, ветеринарних кабінетів. Було багато проектів по сільському господарству (розведення кролів, курей, будівництво теплиць, вирощування зелені тощо), у промисловості (виробництво пральних та сушильних машин), сфері послуг: будівельники, ремонтники, ріелтори, салони краси, ветеринарні кабінети тощо. Кожна комісія віддає перевагу тим заявкам, в яких зацікавлений конкретний регіон», — розповіла координатор пілотного проекту «Рука допомоги» Інна Шинкаренко.

Варіанти участі у програмі:

 • Отримати безпроцентну поворотну допомогу до 70 тис. грн. Якщо взяти на роботу не менше 2 малозабезпечених, переселенців або бійців АТО — допомогу можна не повертати.
 • Отримати допомогу в працевлаштуванні (перекваліфікації, навчання новому ремеслу тощо);
 • Якщо знайти роботу швидко не вийшло — запропонують громадські роботи (прибирання вулиць тощо).
 • Щоб взяти участь у проекті, необхідно лише подати довідку про отримання допомоги малозабезпеченим (або довідку переселенця) і написати заяву в органи соцзахисту. Для одержання безпосередньо держдопомоги доведеться зареєструватися на юрособу або ФОП, а також укласти тристоронній договір: учасник-центр зайнятості-підрядник (який поставить обладнання).

  Вдарять по безробіттю

  За допомогою подібних програм влади розраховують значно знизити рівень безробіття в країні, який, до речі, досить немаленький. Ще п'ять років тому чверть працездатного населення перебувала за межею бідності. Якісно змінюватися ситуація почала лише рік тому, коли в країні почали піднімати мінімалку, кажуть чиновники.

  «Після того, як ми збільшили мінімальну заробітну плату, і вона стала реально вище прожиткового мінімуму, показник суттєво знизився. Цього року даних у нас ще немає, але думаю, що ми вийдемо на серйозне зменшення кількості працездатного населення за межею бідності. 15%, звичайно, не буде, так швидко ми цього не досягнемо, адже мінімалку підняли тільки в 2017 році. В кращому випадку, в 2019 році вийдемо на показник 20%. Точніше можна буде тільки в травні наступного року, коли ми проведемо дослідження «бідності» по всій країні. Ми повинні використовувати будь-яку здатність для людей, в тому числі, вирішувати питання самозайнятості, допомагати консультаційно, найактивнішим, хто хоче змінити своє життя, потрібно давати стимули, в тому числі, економічні, фінансові. Я вітаю такі заходи. Підхід абсолютно позитивний і правильний. Ми повинні працювати з усіма сегментами людей працездатного віку, щоб стимулювати їх до легального працевлаштування», — зазначив у бесіді віце-прем'єр-міністр Павло Розенко.

  Враховуючи, що законопроект «рука допомоги» тільки доопрацьовується, реально його прийняти лише в наступному році. Заробити ж він може вже ближче до другої половини 2019-го. Тим не менше, шанси позитивного результату для документа досить великі, враховуючи успішний пілот і зацікавленість інших регіонів в його реалізації.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...
  Поделитесь с друзьями

  Ответить

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *